Milé maminky! Těhotenství máte potvrzené, a tak je čas vybrat si porodnici, ve které budete rodit. A co dál? Zaregistrovat se v ní. Proč a co je potřeba udělat v rámci registrace k porodu? Jak funguje? Jaké jsou rozdíly mezi porodnicemi? Vezměme to od začátku…

Výběr porodnice 

Než se rozhodnete pro porodnici, obvykle si o nich mnoho načtete a některé dokonce i navštívíte. Vyberte si porodnici, která je vám svou nabídkou sympatická. Berte v úvahu především vzdálenost od místa Vašeho bydliště. Zjistěte, jaké služby pro nastávající maminky porodnice poskytuje, jaké je vybavení porodnice, přístup porodnice k různým způsobům vedení porodu. Využijte též možnosti setkání s personálem při prohlídkách porodnic. Porodní asistentky Vám zde zodpoví spoustu Vašich otázek a provedou Vás prostory porodních sálů a oddělení šestinedělí. Seznámí Vás i s péčí o narozené miminko, tedy s oddělením neonatologie. Máte vybráno? Pro Vaši jistotu se pak v té „nejlepší“ rozhodnete zaregistrovat.

Jak registrace k porodu probíhá?

Každá porodnice si určuje, kdy je registrace nutná. Zde naleznete největší odlišnosti mezi jednotlivými porodnicemi. Většinou se jedná o dobu od 14. – 36. týdne těhotenstvi. Způsoby registrace k porodu mají porodnice různé – vyplnění internetového formuláře, přímé kontaktování registrační poradny e-mailem či telefonicky nebo osobní návštěva porodnice. Připomínám, že i když bude registrace provedena on-line, je třeba, aby v průběhu těhotenství nastávající maminka porodnici navštívila i osobně.

Co když nejste registrovaná?

V systému, kde fungují registrace, však porodnice vedle registrovaných rodiček samozřejmě přijímají i akutní případy s právě probíhajícími porody. Ač neregistrovaná, tak v případě nutnosti k porodu obvykle budete přijata. Ale neplatí to všude…

Registrace je nutná ?!

Občas v tisku proběhne informace o nutné registraci těhotných k porodu. Na diskusních fórech se řeší, v kterou brzkou ranní hodinu je vhodné do porodnice k registraci přijít, aby ještě těhotná měla šanci, že ji pro naplněnou kapacitu daného budoucího termínu zaregistrují. Na webových stránkách (zejména) velkých porodnic jsou zveřejňovány velmi podrobné pokyny k registracím.

Na stránkách porodnic mimo velké aglomerace je naopak vyzdvihováno, že registrace k porodu vyžadována není. Registrující porodnice zpravidla jako důvod registrace uvádějí dlouhodobě přeplněnou kapacitu a zájem zajistit registrací zachování vysoké kvality péče poskytované rodičkám a novorozencům s tím, že bez registrace nebude možné rodičku přijmout k porodu, eventuálně ještě předtím ji převzít v závěru těhotenství do péče od jejího gynekologa. Současně však tytéž porodnice upozorňují, že v některých případech ženu nebudou moci k porodu přijmout, přestože u nich bude předem registrována. Budoucí maminky jsou často zmateny různými podmínkami a různým procesem registrace v jednotlivých porodnicích a zcela pochopitelně kladou i otázky, jestli je vůbec registrace povinná a jak je to vlastně s registrací z pohledu aktuálně platných právních předpisů?

Odpověď najdeme v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a v zákoně č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách.

Z prvního zákona – konkrétně z § 11 – vyplývá, že těhotná žena, kterou její gynekolog předává do péče porodnice, si může vybrat konkrétní zdravotnické zařízení (porodnici), ve které bude zdravotní péči čerpat, přičemž zákon nepodmiňuje tento její výběr žádnou předchozí registrací a vybrané zdravotnické zařízení nemůže odmítnout těhotnou do péče převzít pouze kvůli tomu, že u nich nebyla těhotná zaregistrována.

Z druhého zákona – konkrétně § 48 – pak, že těhotnou lze odmítnout k přijetí do péče v závěru těhotenství pouze v případě překročení únosného pracovního zatížení, kvůli kterému by lékař nebyl schopen zajistit kvalitní zdravotní péči dané těhotné nebo ostatním svým pacientům (pacientkám 😀 ). A z téhož zákona i paragrafu, ale jiného odstavce vyplývá, že nemocnice nesmí odmítnout přijetí pacienta do péče mimo jiné, jde-li o porod! Přesto, mohu-li Vám jenom trochu radit – registrujte se! Za klid a pohodu to stojí a kdo jednou sepisoval veškerou nutnou dokumentaci v průběhu porodních bolestí mi dá jistě za pravdu, že to je nesrovnatelně jednodušší 😀

Porodnice Mělník  –   Registrace k porodu

Historicky byla dostačující registrace maminky v porodnici v 36. týdnu těhotenství.  Dnes ale sami maminky žádají možnost dřívější registrace. Ať už je důvodem pouze uklidnění maminky samotné, protože jsme blízko Prahy, a zde mají porodnice větší nárok na včasnou registraci. Proto i my umožňujeme maminkám registraci dříve, a to formou okamžité e-mailové komunikace přímo s porodní asistentkou, která registrační poradnu Porodnice Mělník vede, a to elektronicky již od 14. týdne na adrese: helena.fridrichova@mediterra.cz Nebo od 33. týdne těhotenství přímo v naší registrační poradně telefonicky na tel. čísle 315 639 370.

První osobní návštěva v registrační poradně je směrována na 35.- 36. týden těhotenství.    Při objednání se s maminkami domlouváme na 1. návštěvě v registrační poradně, vždy dle toho, kdy naposledy navštíví svého gynekologa, abychom kontrolu (vyšetření) neprováděli duplicitně. Poté již nastávající maminky dochází na kontroly k nám – do registrační poradny. Pokud se maminka se svým gynekologem domluví, že po proběhlé registraci v porodnici bude docházet do těhotenské poradny až do porodu k němu, je to samozřejmě možné. Přichází poté až  přímo k porodu či k doporučené hospitalizaci. Porodní asistentka, která registrační poradnu vede, je zde pouze jedna. Maminky ji znají již z e-mailové komunikace a potom se opakovaně setkávají při každé další kontrole. Též je možná registrace se sepsáním dokumentace v odpoledních hodinách nebo o víkendu, a to po individuální domluvě. Vycházíme tak vstříc maminkám, které chtějí navštívit registrační poradnu s partnerem, manželem, a to pro ně ve všední den nebo v dopoledních hodinách není možné. Sepsání dokumentace probíhá přímo na porodnici a o maminku se postará porodní asistentka a  lékař ve službě – toto setkání může být spojené i s prohlídkou porodních sálu, pokojů, oddělení. Nabízíme též individuální výběr porodní asistentky – to znamená, že se nastávající maminka domluví s porodní asistentkou z naší porodnice. Ta je s ní již po zbývající čas těhotenství v nepřetržitém kontaktu a za maminkou přichází k porodu. Sepsání potřebné dokumentace registrační poradny probíhá tedy přímo s touto vybranou asistentkou. Součástí registrační poradny je i riziková poradna. Pečujeme zde o maminky, které  již ze zdravotního důvodu jejich gynekolog předal do péče zdravotnického zařízení. Jedná se o maminky s onemocněním srdečním, štítné žlázy, diabetičky, maminky s vícečetným těhotenstvím, atd. U těchto maminek je nutné, aby nosily u sebe v těhotenské průkazce zprávy ze specializovaných vyšetření, která se týkají právě jejich zdravotního stavu. Jsou některé maminky, které zvažují, zda porodnici vůbec potřebují a přemýšlí nad možným porodem doma. Myslím ale, že nabídka mnohých menších porodnic je co nejvíc uzpůsobena tak, aby se maminky a jejich doprovod jako doma cítili a je dobré najít porodnici dle  těchto představ a registraci si v této porodnici zajistit. Třeba v té naší 🙂

Jak probíhá 1. návštěva?

  • Začínáme vstupním ultrazvukovým vyšetřením – kdy je provedena tzv. biometrie miminka, kdy se miminko kontroluje a měří. Zjišťujeme odhad jeho váhy, víme  jakou polohu zaujímá v děloze, kontrolujeme uložení placenty, množství plodové vody, průtok krve pupečními cévami.
  • Odběr bakteriologického vyšetření na GBS (gram-pozitivního streptokoka skupiny B) – v případě dvojčátek  – se odebírá i dříve – pro případný dřívější porod.
  • Kardiotografický záznam (tzv. CTG) – kontrolujeme srdeční akci miminka a svalovou činnost dělohy.
  • Gynekolog provádí gynekologické vyšetření, abychom věděli, jak jsou připravené porodní cesty k porodu.
  • Další návštěvy v registrační poradně probíhají následně většinou 1x týdně. V některých případech je nutná kontrola dříve. Vždy záleží na aktuálním stavu, porodním nálezu nastávající maminky, či stavu plodu   A hlavně – sepsaní porodnické dokumentace!

 Co je třeba mít s sebou ?

  • Oddací list, přiznání otcovství – rodný list, občanský průkaz  – matka a otec kopie.
  • Kartičku zdravotní pojišťovny.
  • V případě, že je maminka cizinka – potřebujeme potvrzení o pobytu či pas (řeší se pojištění maminky v ČR, též je třeba překlad oddacího listu do češtiny)

Je zde čas předložit a bod po bodu si projít porodní přání maminky. Lékař i porodní asistentka mají možnost se domluvit s nastávající maminkou (běžně též spolu s partnerem), na samotném vedení porodu, možnostech nabídky porodního sálu a následně oddělení šestinedělí.

   Registrace ANO a s výhodou!

Již sepsaná dokumentace. Nemusí se řešit vyplnění formulářů  při příjmu k porodu, kdy je porod v běhu, maminka vnímá kontrakce, odtéká voda plodová a maminka by spíše uvítala úlevovou polohu, sprchu, masáž… Nezdržujeme se sepisováním dokumentace a  maminka se může soustředit pouze na porod a personál se může mamince plně věnovat. Maminka jde k porodu sebejistější a klidnější.   Pokud ale u nás nastávající maminka není registrovaná, nikdy ji neodmítneme a maminku přijmeme k porodu.

A na závěr ?

Milé nastávající maminky pečujte o sebe a odpočívejte, užívejte krásné dny v těhotenství a myslete na ten největší zázrak, který nosíte pod srdíčkem. V klidu si vyřiďte registraci v porodnici a na porod se pozvolna připravujte. Čeká na Vás největší dar.

 

Pavla Jelínková  vrchní setra GPO a NEO

Nemocnice Mělník