Alexandra Wolfová (ProMaminky.cz) a RenátaZichová (Aniball) společně založily web MůjPorod.eu. Tváří webu je zpěvačka a herečka Bára Poláková a společně jim jde o jednu věc: abyste si naplno uvědomily, že máte svůj porod (ať už je první, druhý nebo třeba pátý) ve velké míře ve svých rukou a hodně záleží, jak se k němu postavíte, jaká atmosféra vás bude obklopovat, koho si k porodu vezmete a jaké místo pro svůj porod si zvolíte. Na MůjPorod.eu najdete statistiky, týkající se přípravy na porod, samotného průběhu porodu a také srovnání porodů v porodnici s těmi domácími. Něco z toho, co je opravdu důležité si před porodem uvědomit, jsme shrnuly do tohoto článku.

 

Nepodceňte místo porodu

Přístup k rodící ženě se napříč porodnicemi výrazně liší. Vyberte si takové místo, kde se budete cítit dobře a bezpečně. Porodnici, kde jsou připraveni nechat vám prostor a poskytnou čas a laskavou podporu pro narození vašeho miminka.

Doprovod u porodu

Výběr doprovodu ženy u porodu je velmi důležitý. Žena je v této chvíli velmi zranitelná, oslabena situací a je dobré, když má s sebou někoho, kdo zná její názory a postoje a komu důvěřuje. Partner je pro ženu jistě oporou a tím nejbližším člověkem a jeho přítomnost u porodu je pro ženu i pro miminko důležitá. Ale pokud si vytvoříte již před porodem vztah s vlastní porodní asistentkou nebo s dulou, oceníte její péči a pozornost při porodu, která bude patřit jen vám.

Porodní přání

Ať už je v porodnici předáte nebo ne, je dobré mít sepsány svoje představy o porodu. Nástřih hráze, podání oxytocinu ani odloučení miminka od maminky u fyziologického průběhu porodu nejsou většinou nutné. Tyto i další body z vašeho porodního přání by měl personál vámi zvolené porodnice znát a respektovat (pokud jsou tato přání realizovatelná). A vy byste měla rodit v takové porodnici, kde budete mít důvěru v personál. Pokud se připravujete s Aniballem, nezapomeňte to do porodního plánu napsat také.

Nástřih hráze

V českých porodnicích je nástřih hráze (epiziotomie) často prováděn rutinně a zbytečně. Pro mnoho žen je oprávněně velkým strašákem, protože hojení nástřihu dlouho trvá a ženu po porodu omezuje. Nástřihu hráze lze účinně předejít již přípravou v těhotenství díky pomůcce Aniball a masáží hráze. Svůj postoj k nástřihu určitě napište i do porodního přání.

Hamiltonův hmat

Lékaři jej používají jako jednu z metod vyvolání kontrakcí. Provádí jej gynekolog při vaginálním vyšetření a bohužel často bez souhlasu těhotné ženy. Informujte svého lékaře, pokud o tento zákrok nestojíte, protože Hamiltonův hmat s sebou přináší určitá rizika. Je vždy na zvážení lékaře a především na domluvě s rodičkou, jestli se do něj pouštět. Účinek Hamiltonova hmatu závisí na připravenosti organismu rodičky k porodu. Pokud tělo rodičky není na porod ještě připraveno, Hamiltonův hmat nezabere a je vykonán zbytečně. Z našich statistik na MůjPorod.eu vyplývá, že 42 % žen byl proveden Hamiltonův hmat bez jejich souhlasu (z celkového počtu provedených Hamiltonů).

Dotepání pupečníku

Ve většině porodnic je běžnou praxí přestřihnout novorozenci pupečník do jedné minuty po porodu. Tento zákrok odpírá narozenému miminku zásadní podíl kyslíku, železa a kmenových buněk! Navíc, pupečník obsahuje celou jednu třetinu objemu krve miminka. To se rovná objemu krve, která je nezbytná pro úplné prokrvení plic, jater a ledvin při narození. A to už stojí za zvážení!

Plnohodnotný Bonding

Dopřejte si spolu s miminkem po porodu zlatou hodinku. Čas, kdy dochází k tomu pravému bondingu, usnadňuje vašemu miminku příchod na svět. Vaše miminko se kůži na kůži samo snaží posouvat směrem k vašemu prsu, případně se samo přisaje, vnímá vaši vůni, hlas a navazuje oční kontakt. Nespěchejte, vážení a měření miminka počká. Pokud situace nedovoluje bonding s matkou, může ji plně zastoupit otec. Pokud ze zdravotních důvodů miminka bonding není možný hned, nezoufejte, doženete to později. V našich statistikách na MůjPorod.eu z celkového počtu žen, které si přály bonding, 36 % žen uvedlo, že mělo plný bonding s dítětem po neomezenou dobu, a 42 % žen uvedlo, že jim bonding byl umožněn jen částečně.

O významu a obrovském přínosu bondingu pro miminko i jeho rodiče krásně mluví ve Videoprůvodci primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Weberová. Videoprůvodce těhotenstvím, porodem, kojením a šestinedělím je obsáhlá série hodnotných informací od uznávaných odborníků z řad lékařů, dul, porodních asistentek, homeopatů a také maminek, které otevřeně mluví o svých zkušenostech (včetně Barbory Polákové). S kódem TEHULE získáte slevu 20 % na celou sérii 4 videí.

 

Líbí se vám článek? Více k bondingu, dotepání pupečníku a dalším tématům se dozvíte na www.promaminky.cz

Text : promaminky.cz

Foto : archiv redakce