Otázka, kde budete jako nastávající matka rodit, vyvstane v těhotenství celkem brzy. Vždyť to bude místo, kde se poprvé setkáte s vytouženým dítětem. Výběr je velmi důležitý, proto vám poradíme, na základě čeho se rozhodovat.

První informace budete nejdřív pravděpodobně zjišťovat od žen ve vašem okolí, které již s porody zkušenosti mají. Vše ale poslouchejte s ohledem na to, co která žena od přístupu v porodnici očekávala a jak se to shoduje s tím, co očekáváte vy. Někdo pro svůj klid potřebuje profesionalitu zaj ištěnou vynikajícím lékařským vybavením, odborností a zkušenostmi i s komplikovanými porody. Další skupina žen za nejdůležitější považuje pohodu, lidský přístup a soukromí. Neodsuzujme jiný názor, než je ten náš, neexistuje jediný správný, ale je důležité ujasnit si, jaké jsou vaše představy, a na jejich základě se rozhodujte.

Většina porodnic nabízí možnost „exkurze“, kde vám ukáží své zázemí i porodní sály. Tady se dá zjistit všechno, co vás zajímá. Můžete se ptát na to, jaké způsoby ulehčení porodu nabízejí; jak přistupují k epidurální analgezii; jestli je možnost strávit 1. dobu porodní ve sprše; kam s vámi bude moct případný doprovod; jak nakládají s miminkem bezprostředně po narození – např. jestli nechávají novorozence u matky. Vše posuzujte s ohledem na vaše přání. Zanedbatelná není ani otázka financí. Některé porodnice například vyžadují platbu za epidurální analgezii, přítomnost doprovodu také většinou není zadarmo.

To samé platí u výběru osoby, která váš porod bude vést. To, že má konkrétní lékař nadšené recenze, neznamená, že si sednete lidsky. Proto než se k něčemu zavážete, nejvhodnější bude nejdřív se osobně sejít. Tak nejrychleji zjistíte, jestli si budete rozumět.

Rodičky v Praze mají bohužel jednu velkou nevýhodu – musejí se do konkrétní porodnice zaregistrovat již ve 13. týdnu těhotenství. To znamená, že na rozhodování a výběr mají o hodně míň času, než v jiných městech, kde vás nejčastěji ošetřující gynekolog odešle na poslední kontroly do konkrétní porodnice až v 38. týdnu. Samozřejmě mluvíme o bezproblémovém těhotenství, pokud je těhotenství rizikové, celá situace se bude případ od případu lišit.

Kritériem, které je vhodné vzít v úvahu, by měla být i vzdálenost. Když na vás přijdou porodní bolesti, budete ráda, pokud nebudete muset absolvovat dlouhé kilometry v autě. I pro řidiče může být jízda s rodící ženou stresující, čím kratší tedy bude, tím klidnější budete.

Nezbývá, než vám popřát, abyste byla s vybranou porodnicí spokojená a s láskou vzpomínala na chvíle, kdy jste na tomto světě přivítala svého vytouženého potomka.

Text: Katka Libičová , foto: Archiv redakce