„Porod není jen o rození miminek. Porod je o matce, která se stává silnější, zdatnější, schopnější, o matce, která věří svému tělu a zná svou vnitřní sílu.“  

Barbara Katz Rothman

Hypnoporod je často považován jako metoda tlumení bolesti bez použití léků. Tohle vychází z nepochopení, protože to znamená, že bolest je očekávána. Když se žena naučí uvolnit všechny předsudky, strachy a obavy týkající se porodu, které jsou ve splečnosti zakořeněny, její zážitek z porodu může být tou nekrásnější a posilující zkušeností jejího života. Společná práce mysli a těla může být vysoce efektivní a silnou kombinací. Takhle je porod zamýšlen a porodní asistentky v nemocnicích na to postupně začínají přicházet. Hypnoporod podporuje přirozený porod bez chemických látek, čímž se zesiluje vytvoření silného pouta mezi maminkou a miminkem (bonding).

Spojení mysli a těla

Základ hypnoporodu je umožnit ženě, aby mohla s tělem spolupracovat tím, že odstraníme strach, úzkost a stres, který utlumuje produkci oxytocinu a endorfinů. Rodící žena tyto hormony  u porodu potřebuje, aby porod byl efektivní a pohodlný. Toto může snížit (někdy dokonce úplně eliminovat) pocit bolesti a učinit porod jednodušším, klidnějším a pohodlnějším. Tělo ženy je vytvořeno tak, aby porodilo, problémem jsou ve společnosti zakořeněné předsudky a strachy (Dick-Read 2004).

Kipling jednou řekl, že „slova jsou nejsilnější drogou lidstva“. Hypnoterapie je jednoduše využití slov velmi cílevědomou a pozitivní cestou tak, aby se daný člověk zbavil negativních pocitů, které v minulosti získal. Tato forma terapie může mít velmi hluboký a dlouhotrvající efekt (Graves 2012).

Hypnoporod se skládá z jednoduchých věcí, které když se dají dohromady, mohou vytvořit obrovský rozdíl v prožitku porodu. Matka (a její partner) se naučí dýchací techniky, vizualizace a relaxace, které se používají již velmi dlouhou dobu například u metody Lamaze a psychoprofylaxe. Jedna z nejpodstatnějších ingrediencí je uvolnění strachu, které se praktikuje již v těhotenství. Těhotná maminka a partner tak mají dostatek času na vstřebání veškerých informací a nacvičení relaxačních technik tak, aby když se miminko rozhodne přijít na svět to pro ně bylo naprosto přirozené a jim vlastní.

Hypnoporod pracuje jinak než když se učíme na zkoušku ve škole, kdy sbíráme co nejvíce informací, které poté v daný den použijeme. Hypnoporod je proces jak tělo nechat pracovat a oprostit se od negativních informací, předsudků a strachů, tak aby celý zážitek byl pozitivní. Porodní asistentky si nejspíše všimnou, jak klidná je rodící matka, která využívá technik hypnoporodu.

Hypnoporod není přínosný jen pro matku a dítě, ale také šetří peníze zdravotnickým zařízením, protože snižuje použití medikamentů a intervencí.

Porod je bezesporu tím nejvíce formujícím zážikem našeho života. Pokud matka porodí své dítě klidně a bez léků, tak produkce hormonů klidu a lásky, jakými oxytocin a endorphiny jsou, velmi pozitivně ovlivní i její dítě. Toto dítě se narodí na tento svět klidné a bez medikamentů a bude vítáno matkou, která je bdělá a připravená se s ním setkat (Odent 1999, Uvnas-Moberg 2003). Tohle je první vztah, který dítě zažije a tento první vztah a láska vytvoří předlohu pro všechny jeho budoucí vztahy v životě. Proto je účinek hypnoporodních technik dlouhotrvající a nemůže být podceňován.

Kurz hypnoporodu je stvořen pro páry tak, aby rodiče získali co nejvíce informací o všech aspektech porodu. Hypnoporod je vhodný pro všechny maminky, ať už čekají své první nebo páté dítě. Hypnoporod pomáhá maminkám získat sebedůvěru a víru ve schopnost jejich těla porodit klidně a snadno.

 

Porovnání způsobu porodu s a bez využití hypnoporodních technik
Císařský řez

(v procentech)

Instrumentální porod

(v procentech)

Normální porod

(v procentech)

S hypnoporodem 8 8 84
Bez hypnoporodu 25 11 64

 

Zdroj: Royal Wolverhampton NHS Trust

 

Jemné zrození v Čechách pořádá skupinové i soukromé kurzy hypnoporodu. Více informací hledejte na www.jemnezrozeni.cz


Příběhy žen:

Porod byl velice rychlý, nejdříve 6 hodin jen tak nenápadně „odkapávala“ plodová voda a pak uplynuly sotva 3 hodiny od první lehké vlny a holčička byla venku. Použila jsem vizualizace rozvíjející růže, afirmaci, že mé děťátko je s každou vlnou blíže mé náruči, pomalé dýchání jako ve snu a nakonec jsem holčičku prodýchala bez tlačení na 3 vlny.  Veronika

Hypnoporodní relaxace mi pomáhaly v období před porodem (zklidnit se a naučit se vizualizovat) i v obou dobách porodních. Ještě teď mě zaplavuje euforie, když si na porod vzpomenu!  Veronika K.

Co se týká hypnoporodních technik, musím říct, že z mé zkušenosti je porod tak intenzivní zážitek, že je potřeba mít je opravdu nacvičené do té míry, aby pak naskočily v mysli automaticky. V první fázi pomalé dýchání a představa pohybu nahoru a v druhé fázi prodýchávání směrem dolů a představa rozkvetlé růže a tekoucí vody. Pokaždé, když jsem toto použila, tak mi to ulevilo a ten prožitek jakoby zjemnilo. S každou vizualizací a dýcháním jako by se intenzita vlny rozmělnila a jemně rozlila do mého těla  – název pro hypnoporod JEMNÉ ZROZENÍ je opravdu výstižný! Postupně jsem se naprosto uvolnila, přestala se vlnám bránit (měla jsem přece jenom tu tendenci) a nechala tělo dělat si co chce. Helenka

Při porodu mi manžel v prvních hodinách pouštěl mé oblíbené afirmace. Při každé vlně jsem se vždy posadila a zahleděla z okna na mraky. Pořád jsem si říkala jak poznám druhou dobu porodní. A najednou jsem cítila jiný tlak na kostrč a bylo to tady… Zeptala jsem se, zda mohu tlačit a asistentka přikývla. Ale tím, že jsem se vůbec nebála, nepřišly mi na mysl žádné pochybnosti, tak jsem to zvládala dobře.  Zdenka

 

text: Michaela Kalusová

foto: archiv redakce