Nemáte zajištěné hlídání, ale potřebujete něco akutně zařídit? Jste doma sama a vaše děťátko je nemocné? Nebo se vydáváte na dlouhou cestu do zahraničí po vlastní ose? Dříve nebo později se nevyhnete tomu, že budete muset sebe i svého potomka přepravit autem a pořídit si sedačku, která je pro děti povinná. Bezpečnost miminek i odrostlejších dětí je potřeba chránit o to více, že jim hrozí mnohem větší nebezpečí úrazu.

Asi už pravděpodobně víte, že nejdůležitějšími vlastnostmi, podle kterých určujeme typ vhodné autosedačky, je velikost a hmotnost dítěte. Sedačky bývají rozčleněny do čtyř různých kategorií, a sice do typů 0, I, II a III. Typ 0, kterému se často přezdívá „vajíčko“ nebo „skořápka“, pořiďte dítěti do hmotnosti 13 kilogramů. Sedačka se umísťuje proti směru jízdy tak, abyste na malé dobře viděla. Obecně se doporučuje vozit děti tímto způsobem co nejdéle, protože v této poloze je nejlépe chráněná křehká dětská páteř. Zapamatujte si však, že je naprosto nutné mít v tomto případě převážení vypnutý airbag! Skořápky můžete dále využít jako jednoduchá přenašedla a miminko v něm případně pohoupat.

Typ I je potom vhodný pro děti, jejichž hmotnost přesáhne 9, ale není vyšší než 18 kg, typ II pak pro hmotnost mezi 15 až 25 kilogramy. Největší sedačky jsou vhodné pro děti od 22 do 36 kilogramů, po přesáhnutí této váhy již sedačka pro dítě není nutná. Mějte na paměti, že se nedoporučuje kupovat předem velkou sedačku s tím, že dítě do ní doroste. Nevhodná velikost totiž nemusí splnit bezpečnostní funkce, které sedačka jinak má.

Nezapomínejte ani ve snaze vybrat co nejbezpečnější sedačku na pohodlí dítěte. Sedačka mu musí být příjemná, protože často strávíte v autě více než jen pouhých pár minut. Zkontrolujte proto, jestli například není opěrka příliš kolmá, aby dítě po hodinách strávených v autě nebolela záda, případně jestli ji lze polohovat a umožňuje tak lepší přizpůsobení se potřebám dítěte. Doporučujeme v tomto případě nešetřit a místo tzv. bobků pořídit sedačku s vysokou opěrkou zad.

Při výběru popřemýšlejte také nad tím, jakým způsobem budete sedačku připevňovat do auta.  Můžete se rozhodnout pro klasické přichycení skrze bezpečnostní pásy nebo využít systému isofix. Ten má výhodu v mnohem snazší manipulovatelnosti, pokud sedačku často využíváte, dále v pevnějším umístění na místě, kdy sedačka neujíždí do stran, a především v jednoduché instalaci, kdy je takřka vyloučené umístit autosedačku do auta špatně. Usazuje se do speciálních úchytek, které jsou dokonce u nových typů aut podle evropských nařízení povinné. Bezpečnost systému isofix i pásů je však stejná, proto se rozhodněte podle vašich preferencí.

Sedačky mívají na označení často nápis universal, podle kterého by měly pasovat do všech typů aut. I přesto autosedačku nezapomeňte před nákupem vyzkoušet, abyste věděli, jestli sedí i do vašeho vozu. V obchodě si vyzkoušejte, jak se vám s ní manipuluje a nejlépe si rovnou nechte předvést, jak ji správně nainstalovat. Před první jízdou s vaším maličkým to pak pro vás bude hračka.

Náš Tip pro bezpečnou jízdu …

Pod označením Zenith se skrývá univerzální autosedačka váhové kategorie 9 – 25 kg. Je vybavena pětibodovými pásy s centrálním nastavením, které lze prostřednictvím čtyř výškových pozic přizpůsobit velikosti dítěte, dále podhlavníkem a omyvatelným polstrováním. Autosedačka od Babypointu navíc disponuje vylepšenou ochranou pro případ bočního nárazu. Boční štíty v případě nárazu přenášejí část energie do zadní části korpusu, což brání přenosu tlaku na dítě.

Prodává Babypoint, doporučovaná prodejní cena 2.620,- Kč, www.babypoint.eu

text: Helena Vavrdová

foto: archiv redakce