Rozhovor s komunitní porodní asistentkou Bc. Janou Riedlovou

 

Jano, pracujete jako komunitní porodní asistentka? Co přesně toto označení znamená? Potkáváte se s vašimi klientkami už v těhotenství?

Pracuji jako komunitní porodní asistentka a momentálně si užívám plnými doušky rodičovskou dovolenou se dvěma dětmi. Komunitní porodní asistentky pečují o ženy a jejich děti v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Dále své služby poskytujeme ženám a jejich dětem během celého období kojení, nejčastěji během prvního roku života dítěte. Jde o péči individuální a to v takovém prostředí, které si sama žena zvolí. Některé z nás mají smlouvu s porodnicí, kde pak mohou o své klientky pečovat i během porodu. A je to péče kontinuální, ideálně doprovázíme k porodu ženu, která k nám v těhotenství chodí do poradny, staráme se o ni během porodu a dále ji navštěvujeme po porodu, např. po návratu z porodnice.  Termín komunitní v sobě obsahuje slovo komunita, často při práci poznáme další členy rodiny a stáváme se součástí jejich životního příběhu. Klientky se k nám často vrací v dalším těhotenství, posílají nám zprávy, jak se daří jejich dětem. Je to velmi radostná práce. Když jdu po městě často potkám několik žen s dětmi, kterým jsem byla u porodu. Každý rok v květnu pořádáme v mnoha městech Piknik s porodní asistentkou, je to příležitost se s rodinami klientek znovu potkat.

Porodem tedy péče porodní asistentky nekončí. Co se vlastně děje po příchodu dítěte na svět a jaká je role porodní asistentky v těchto silných momentech?

Dobu bezprostředně po porodu považuji za zcela zásadní moment v životě ženy i dítěte. Ne nadarmo se této době říká „zlatá hodinka”. Porodní asistentka by se měla v tuto chvíli stát ochránkyní této posvátné chvíle: zamilovávání se, prvního pohledu do očí, prvních pohlazení. Pro ženu je to nejsilnější moment celého porodu, může držet poprvé své miminko v náručí. Zcela zásadní je, aby bylo dítě ihned po porodu položeno na nahé tělo své matky a aby žena a dítě nebyly nikým rušeni. Při normální, fyziologické adaptaci miminka by mělo dojít k přerušení pupečníku až po jeho dotepání a kontrola dítěte by měla proběhnout na těle matky. Pokud je třeba z nějakého důvodu miminko na nějakou dobu od matky oddělit, žena by měla být podpořena v kontaktu kůže na kůži s miminkem hned, jak to bude možné. Je to klíčový okamžik pro začátek dobrého kojení, pro vzájemné přivítání se. Takový postup má velký význam i z hlediska imunologie. Trávicí trakt dítěte je kolonizován mikroflorou matky, což má zásadní imunologický význam. Ženy, které po porodu bonding zažily, statisticky déle kojí, trpí méně poporodními depresemi, dokážou lépe rozpoznat potřeby svých dětí a rychleji na ně reagují. Rolí porodní asistentky je také sledování celkového zdravotního stavu ženy po porodu. Sledujeme krvácení, známky odlučující se placenty, porod placenty, kontrolu poranění a případné šití poranění. Do našich kompetencí spadá také péče o miminko bezprostředně po porodu, v porodnicích však často tuto kompetenci mají v rukou sestry z novorozeneckého oddělení. Nerušený kontakt s miminkem po porodu není standardem v českých porodnicích a ženy za něj stále v mnoha porodnicích musí bojovat.

Svou představu o porodu a péči při něm mnohé ženy popisují v tzv. porodním přání (porodním plánu). Komu je dokument porodní přání určen a může porodní asistentka nějak pomoci?

Pokud si mě rodina vybere jako průvodkyni porodem, známe se dopředu a tak přesně vím, jaká jsou její přání týkající se porodu. Porodní přání ženy píší hlavně pro další zdravotnický personál porodního sálu a novorozeneckého oddělení. Rodiče vyjadřují svá přání týkající se péče u porodu a péče o dítě. Jen rodiče jsou právně zodpovědní za své dítě. Pokud dítě není v bezprostředním ohrožení života, mohou rodiče i s dítětem odejít domů. V zahraničí je tato praxe běžná, porodní asistentka pak dochází k rodině domů a pečuje o rodinu v jejich domácím prostředí. Snažím se rodičům dodat sílu pro prosazení svých přání týkajících se péče o jejich děti. Doporučuji ženám navštívit vybranou porodnici předem a porodní přání zde konzultovat. Alespoň krátce poznají prostředí a někoho z personálu porodnice, kde chtějí rodit. Důležité pro výběr místa porodu je, zda se zde žena cítí bezpečně a zda zdravotníkům  důvěřuje. Právním otázkám kolem práv ženy u porodu se dlouhodobě věnuje také Liga lidských práv (www.ferovanemocnice.cz) nebo Česká ženská lobby (www.normalniporod.cz). Na stránkách těchto organizací mohou rodiče najít více konkrétních informací.

Porodní asistentky působí také jako poradkyně při kojení. Co je z hlediska správného nastartování kojení důležité a jak se mohou ženy připravit?

Kojení je obrovské téma. V této oblasti ženám asi nejčastěji radím: „Řiďte se Vaší intuicí, tím co cítíte, co chcete. Pozorujte Vaše dítě.” Na kojení není vůbec nic složitého. Novorozené miminko se po porodu položí matce na hruď, je schopné samo najít bradavku a přisát se. Pokud se děti přisají v této „zlaté hodince” po porodu k oběma prsům, je velmi pravděpodobné, že nebudou mít žádné problémy s kojením a s přikládáním k prsu v pozdějším období. Když se mě někdo ptá na intervaly kojení, povídám příběh o domorodých ženách. Kojí, nikdo jim neříká kdy a z kterého prsu. Nesledují čas ani si nezapisují, jak dlouho jejich dítě pilo, či kolik váží před a po kojení. Sledují prostě své děti a podle toho jednají. Obzvláště v prvních dnech je důležité nechat miminko sát tak, jak potřebuje. Může to být po třech hodinách, ale může být také celý den u prsu, zejména v obdobích, kdy skokově roste nebo mu rostou zuby. Během jednoho kojení můžete prsy vystřídat klidně několikrát. Kojení není jen o uspokojení hladu, ale o pocitu bezpečí, o uspávání, uklidnění, o jistotě matčiny náruče. Kojení by nemělo bolet a dítě by mělo u prsu, kromě jiného, sát mateřské mléko. Důležité je zavolat porodní asistentku hned, když nastane s kojením problém, třeba i do porodnice, aby Vám pomohla co nejdříve nabídnout radu a podporu. Často je na vině jen špatná technika přiložení k prsu. S příkrmy začněte tehdy, jeví-li dítě o jídlo zájem, dožaduje se ochutnávky, otevírá pusinku, když je s vámi u stolu. Obyčejně to bývá okolo šestého ukončeného měsíce, může to být i dříve či později.

Patříte mezi propagátorky k přírodě šetrné péči o miminko. Kde všude může žena toto téma v péči o dítě najít?

Je to svým způsobem nekonzumní životní styl či filozofie. Není nutné kupovat neustále nové a tedy v této oblasti dost předražené věci. Miminka nosí oblečení pár měsíců a tyto, sice již nošené, ale pořád krásné kousky, můžete koupit na nejrůznějších bazarech za zlomek jejich původní ceny. Další kapitolou je spotřeba dětských jednorázových plen. Spotřeba energie, použitých surovin a množství odpadu je v případě jednorázových plen několikrát větší než při používání plen látkových. Za život dítěte je to zhruba tuna odpadu, kterou takto vyprodukujeme. Dnes už je opravdu velký výběr látkových plen, ke kterým se vrací čím dál více žen. Celá látková výbava se dá také pořídit „z druhé ruky”. S druhorozenou dcerou zjišťuji, že bych úplně vystačila i s těmi nejobyčejnějšími čtvercovými plenami. Na trhu je však takové množství krásných barevných kalhotkových plen, že člověk jim jen těžko odolává. V neposlední řadě jsou ze zdravotního hlediska látkové pleny na prvním místě. Neobsahují chlor, žádné chemické látky, které by mohly přijít do styku s dětskou pokožkou. Ženy, které látkové pleny používají, perou také v ekologických pracích prostředcích. Věřím, že tímto šetrným přístupem k životu našim dětem ukazujeme cestu.

Vraťme se ještě k práci komunitní porodní asistentky. Jak vás může žena kontaktovat a kde se o práci porodních asistentek dozvědět víc?

Kontakt na komunitní porodní asistentky najdete na stránkách naší profesní organizace Unie porodních asistentek (www.unipa.cz) nebo jinde na internetu. Momentálně naše profesní organizace pracuje na tvorbě mapy porodních asistentek, kde by rodiče podle kraje našly tu svou porodní bábu. Nutno říct, že komunitní porodní asistentky jsou velmi vytížené a s klientkami se domlouvají několik měsíců dopředu. Doporučuji je tedy kontaktovat co nejdříve. O naší krásné práci jsme také natočily krátký film, který najdete na stránkách Unie porodních asistentek a na Youtube pod názvem Kdo je porodní asistentka. Rodiče se také mohou podívat na filmy o kojení, porodu a nošení dětí v šátku.

Text: Kateřina Hájková Klíčová, Unie porodních asistentek , foto: archiv redakce

_________________________________________________

Bc. Jana Riedlová: Jsem komunitní porodní asistentka, momentálně na rodičovské dovolené se dvěma dětmi a viceprezidentka profesní organizace Unie porodních asistentek. Poskytovala jsem kontinuální péči porodní asistentky ženám v těhotenství, při porodu v porodnici ve Vyškově. Navštěvuji své klientky také v šestinedělí. Porod považuji za zásadní okamžik v životě ženy a dítěte. Proto prosazuji individuální, empatickou a láskyplnou péči o ženu a dítě v tomto důležitém období.